Čáslav - Chotusice

Datum výskytu: 01.06.2008 |

Nedaleko obce Čáslav - Chotusice byla pozorována dne 1.6.2008 tromba. Trombu pozoroval pan Marcel Vanžura. Jeho pozorování si můžete přečíst níže.

Černá stěna bouře pokrývala celou východní polovinu oblohy. Na západě směrem na Čáslav jsem zahlédl slabou lokální přeháňku, z jejíž základny kolmo k zemi visela tromba. Musel jsem se věnovat řízení, projížděl jsem velmi nebezpečným úsekem silnice, ale stačil mi jediný letmý pohled, abych si byl naprosto jistý tím, co vidím. Tromba v té chvíli dosahovala téměř do poloviny vzdálenosti mezi základnou přeháňky a zemí a byla prostě nádherná. K nejbližšímu stanovišti jsem to měl třista metrů vzdušnou čarou, ale kilometr serpentýnami a přede mnou jel nějaký moula, který to tu asi neznal, protože vybíral zatáčky až přehnaně opatrně. Dělej ! Tlačil jsem ho očima a téměř i nárazníkem a přitom útrpně sledoval, jak se tromba ztenčuje, krátí a zvedá. Má nervozita prudce vzrostla. Nesmím ji propásnout, to mi pak nikdo neuvěří. Konečně jsme se vymotali ze zatáček a vozidlo přede mnou zrychlilo, jenže mezitím se již tromba stačila zkrátit na polovinu. Pod kopcem jsem strhnul řízení na vedlejší cestu a prudce zastavil v místě, kde jsem kdysi čekal na Emmu. Teď šlo o vteřiny, popadl jsem kameru a začal natáčet. Obraz však byl neostrý, autofocus zapnutý z předchozího dne, kdy jsme natáčeli malou, se nechytal. Sakra, okamžitě jsem ho vypnul, ale tromba rychle mizela, takže jsem kameru vzápětí zahodil a skočil po foťáku. V rychlém sledu za sebou jsem pořídil téměř dvacet snímků, na kterých je vidět, jak tromba mizí. Na kameru už se znovu nedostalo. Mít jen pár vteřin navíc, otočil bych auto k trombě pravým bokem a mohl tak z platformy na sedadle spolujezdce točit video i fotit zároveň. Stál jsem ale špatně a teď už se s tím nedalo nic dělat.

Tromba
Obrázek tromby Autor: Marcel Vanžura Zdroj: Stormencounter.com¨

Děkujeme panu Marcelovi Vanžurovi ze serveru Stormencounter.com za poskytnuté materiály.
Náhodné fotografie

FotoFoto

FotoFoto

Tornáda a tromby v Česku

24.06.2021 - Hodonín - Břeclav
10.06.2018 - Příbram
16.05.2018 - Travčice
16.05.2018 - Litomyšl
11.05.2018 - Moravský Krumlov
10.05.2018 - Hadrava

O tornádech

Tornádo můžeme charakterizovat jako silně rotující vír (se zhruba vertikální osou) mající tvar nálevky, chobotu, který se spouští ze spodní základny konvektivních bouří (většinou tzv. supercel) a během své existence se alespoň jednou dotkne zemského povrchu a je dostatečně silný. Tornádo je často vázána na tzv. supercelu. Více

Copyright © 2011 Tornáda.cz info@tornada.cz Počasí, Radar, Wetter